Pomiń menu nawigacyjne

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności z Jednostek Administracji Rządowej

Wydawca treści Wydawca treści

« Powrót

Uroczystości 79. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego z udziałem podlaskiego wojewody

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczcił pamięć Romana Dmowskiego w 79. rocznicę jego śmierci. Ogólnopolskie uroczystości, w ramach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zainaugurowano we wtorek w Drozdowie i Łomży.
Obok wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego w uroczystościach wzięli udział m.in. senator Jan Żaryn oraz posłanka na Sejm RP Bernadeta Krynicka.
Obchody rozpoczęła msza św. w intencji ojczyzny i Romana Dmowskiego pod przewodnictwem biskupa łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego, odprawiona w miejscowości Drozdowo k. Łomży. Po mszy, pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego w dworku rodziny Lutosławskich w Drozdowie, złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.
Wtorkowe uroczystości zorganizowali Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych, Prezydent Łomży, Powiat Łomżyński i Gmina Łomża.

Roman Dmowski – wybitny ideolog, polityk, dyplomata
Roman Dmowski był twórcą największej armii polskiej, walczącej o niepodległość Polski w czasie I wojny światowej – Błękitnej Armii, nad którą dowództwo objął gen. Józef Haller. Armia ta stała się najpoważniejszą siłą, z jakiej powstało Wojsko Polskie.
Roman Dmowski urodził się 9 sierpnia 1864 r. w Kamionku. Był przywódcą obozu narodowego, dyplomatą, współtwórcą niepodległej Polski. Wraz z Ignacym Paderewskim byli delegatami odradzającej się Polski na konferencję pokojową w Paryżu. Ich podpisy widnieją pod Traktatem Wersalskim, który przywrócił państwo polskie na mapy polityczne świata po 123 latach zaborów.
Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Pochowany został na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.

 


Źródło: PUW
Opublikowano dn. 2018-01-09 08:45