Pomiń menu nawigacyjne

Logo WCZK

Witamy na stronie informacyjnej Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Białymstoku. Znajdą tutaj Państwo informacje dotyczące działalności WCZK oraz aktualne informacje o stanie zagrożeń na terenie województwa podlaskiego.
Zapraszamy również na stronę WCZK na serwerze Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

 

 

 

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Aktualności WCZK

Wydawca treści Wydawca treści

« Powrót

Bezpieczny odpoczynek latem

Rozpoczął się okres wakacyjny – czas odpoczynku, urlopów i wyjazdów. Lato to nie tylko przyjemności, ale również zagrożenia, na które należy się przygotować.

Odpoczynek nad wodą

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprzyjają spędzaniu czasu nad wodą. Woda, nawet  z pozoru bezpieczna i spokojna, jest groźnym żywiołem. Według danych Komendy Głównej Policji, tylko od 1 kwietnia, w Polsce utonęły już 173 osoby. Planując wypoczynek nad wodą, należy wybierać strzeżone kąpieliska. Opieka ratownika nie zwalnia z zachowania zdrowego rozsądku i sprawowania opieki nad dziećmi.

Najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników WOPR lub funkcjonariuszy Policji Wodnej. Nie należy pływać  w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana. Informują o tym znaki i tablice. Nie wolno też pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych (mostów, zapór, portów itp.). Dobrze jest znać oznaczenia obowiązujące na kąpielisku: biała flaga – kąpiel dozwolona, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.

Sporty wodne

Pływając  łódką, żaglówką, kajakiem czy rowerem wodnym należy założyć kapok bezpieczeństwa, który może uratować życie w przypadku nieoczekiwanego wpadnięcia do wody. Dodatkowo należy śledzić prognozę pogody, w szczególności dotyczy to żeglarzy, których nagła zmiana pogody może zaskoczyć na otwartej wodzie.

Upał i opalanie się

Wysoka temperatura może powodować  przegrzanie organizmu oraz odwodnienie. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. W okresie występowania wysokich temperatur należy m.in. pić dużo niegazowanej wody, ograniczyć przebywanie w pełnym słońcu oraz nosić nakrycie głowy i lekką, przewiewną odzież.

Pod żadnym pozorem NIE WOLNO zostawiać dzieci i zwierząt w samochodzie (nawet na chwilę).

Zażywając kąpieli słonecznych należy chronić skórę przed poparzeniami stosując preparaty z odpowiednim filtrem UV. Przed słońcem trzeba również zabezpieczyć oczy, zakładając okulary z filtrem UV oraz głowę, nakładając na nią chustkę lub kapelusz.

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Lato to nie tylko piękna pogoda, a również czas występowania gwałtownych zjawisk pogodowych takich jak burze, którym towarzyszy bardzo silny wiatr, ulewny deszcz, a niekiedy grad. W czasie burzy najbezpieczniej jest przebywać wewnątrz budynku, dlatego, o ile to możliwe, nie należy z niego wychodzić.

Bezpieczny autokar

Wakacje to okres wzmożonych wyjazdów dzieci i młodzieży na kolonie i obozy. Przed wyjazdem należy, w miarę możliwości sprawdzać biura podróży, które będą opiekować się „najmłodszymi". Przed wyruszeniem w drogę, warto poprosić Policję lub Inspekcję Transportu Drogowego o sprawdzenie autokaru, zarówno stanu technicznego, jak i trzeźwości kierowcy.

Wyjazdy zagraniczne

Przed podjęciem decyzji o wyjeździe zagranicznym, warto sprawdzić na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych rekomendacje dla wybranego regionu świata - https://polakzagranica.msz.gov.pl/ . Na wymienionej stronie internetowej można uzyskać następujące informacje:

 • konieczność posiadania wizy,
 • na jakie przepisy prawa należy uważać,
 • jakie ograniczenia obowiązują kierowców,
 • ostrzeżenia (lub ich brak) przed wyjazdem do wybranego państwa,
 • porady, które mogą pomóc w przypadku znalezienia się w trudnej lub nowej sytuacji

Wyprawy w egzotyczne miejsca niosą ze sobą ryzyko zachorowania na występujące tam choroby. Przed wyjazdem warto dowiedzieć się jakie choroby występują w danym regionie oraz  zaszczepić się przeciwko nim.

Dodatkowo warto zarejestrować się w e-konsulacie w systemie „Odyseusz". W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej za granicą, Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło nawiązać kontakt z obywatelem Polski oraz udzielić niezbędnych informacji i pomocy przez właściwą placówkę dyplomatyczną. System „Odyseusz" umożliwia otrzymywanie regularnych powiadomień dotyczących działalności placówki, informacji konsularnych, a także może być wykorzystany w celu rejestracji do udziału w wyborach za granicą.

Wyjeżdżając za granicę należy pamiętać o stosownym ubezpieczeniu. Wyjeżdżając na wypoczynek zorganizowany przez biuro podróży, z reguły każdy podróżny jest ubezpieczony. Warto jednak sprawdzić zakres ubezpieczenia. Najlepiej przeanalizować własne potrzeby, ocenić ryzyko i zagrożenia i ewentualnie wykupić ubezpieczenie dodatkowe.

 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowało następujące poradniki:

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami dotyczącymi niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na stronie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku oraz materiałami edukacyjnymi na stronie Cyfrowego Urzędu Administracji Rządowej Województwa Podlaskiego.

Dodatkowo na stronie  Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku umieszczane są Ostrzeżenia i komunikaty meteorologiczne dotyczące województwa podlaskiego.

W sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia dzwoń pod 112!

Numer alarmowy „112" jest jednolitym ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Ogólnoeuropejski numer alarmowy „112" został powołany do życia uchwałą Rady Europy z dnia 29 lipca 1991 roku, a obowiązek ten usankcjonowano postanowieniami Dyrektywy 2002/22/WE Parlamentu Europejskiego z dnia 7 marca 2002 r. w sprawie usługi powszechnej i związanych z sieciami i usługami łączności elektronicznej praw użytkowników (dyrektywa o usłudze powszechnej).

Kierowanie połączeń na numer alarmowy „112" jest bezpłatne. Ponadto numer „112" można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM.

Numer 112 służy wyłącznie do powiadamiania w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, np.:

 • pożary,
 • wypadki drogowe,
 • kradzieże,
 • włamania,
 • w przypadku użycia przemocy,
 • nagłe omdlenia i utrata świadomości,
 • poważne uszkodzenie ciała i silne krwawienie,
 • przypadki porażenia prądem,
 • rozpoznania osoby poszukiwanej przez Policję,
 • inna nagła sytuacja zagrażająca zdrowiu, życiu lub bezpieczeństwu i porządkowi publicznemu.

Pamiętaj! Dzwoniąc na numer alarmowy „112" bez potrzeby i uzasadnienia, blokujesz linię telefoniczną osobie, która właśnie w tej chwili może potrzebować natychmiastowej pomocy, a nie może połączyć się z operatorem w CPR. Zastanów się – TY też możesz kiedyś potrzebować pomocy!


Źródło: RCB, MSZ

Opublikowano dn. 2018-07-04 10:32

Ostrzeżenia, komunikaty oraz informacje meteorologiczne i hydrologiczne

Aktualna sytuacja meteorologiczna i hydrologiczna województwa podlaskiego

 

Sytuacja meteorologiczna i hydrologicznaOstrzeżenia i komunikaty meteorologiczne dotyczące województwa podlaskiego będą wydawane dla:

 • województwa podlaskiego - dotyczy wszystkich powiatów województwa;
 • subregionu południowego - dotyczy powiatów: siemiatyckiego, hajnowskiego i bielskiego;
 • subregionu centralnego - dotyczy powiatów: białostockiego, wysokomazowieckiego, łomżyńskiego, zambrowskiego, kolneńskiego, grajewskiego, sokólskiego, monieckiego oraz miast Białystok i Łomża;
 • subregion Suwalszczyzna - dotyczy powiatów: suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego oraz miasta Suwałki.

 

 

 

Zalecenia dla ludności - zagrożenie pożarowe w lasach

Zalecenia dla ludności - intensywne opady deszczu - podtopienia, powodzie

Zalecenia dla ludności - intensywne opady deszczu, burze, silny wiatr

Zalecenia dla ludności - upał

Zalecenia dla ludności - silny mróz

Zalecenia dla ludności - instensywne opady śniegu

Zalecenia dla ludności - silny wiatr zimą

 

 

Zagrożenia

 

Zdjęcie przedstawiające powódź

Zagrożenia naturalne

Zagrożenia związane z działaniem sił natury, w szczególności wyładowania atmosferyczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, długotrwałe występowanie ekstremalnych temperatur, susze, powodzie, zjawiska lodowe na rzekach oraz jeziorach i zbiornikach wodnych albo też działanie innego żywiołu.

Metodyka postępowania oraz prace przy likwidacji i szacowaniu szkód wynikłych z niekorzystnych zjawisk pogodowych

 

Zagrożenia środowiska

Zagrożenia środowiska

Zagrożenia ogółu elementów przyrodniczych, w szczególności powierzchnia ziemi, łącznie z glebą, kopaliny, wody, powietrze, świat roślinny i zwierzęcy, a także krajobraz, znajdujących się zarówno w stanie naturalnym, jak też przekształconych w wyniku działalności człowieka.

Stan zagrożenia pożarowego lasów

Komunikaty i Alerty o bieżącym stanie powietrza

Zagrożenia epidemiologiczne

Zagrożenia epidemiologiczne

Wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących. Pandemia – epidemia choroby zakaźnej w różnych środowiskach, na dużym obszarze - różnych kontynentach w tym samym czasie.

Wojewódzki plan działania na wypadek wystąpienia epidemii w województwie podlaskim na lata 2015-2017

Zagrożenia epizootyczne

Epizootia to liczne przypadki choroby zakaźnej zwierząt, które, biorąc pod uwagę częstość występowania, czas, miejsce i dotknięty chorobą rodzaj zwierząt, przekroczyły oczekiwaną liczbę przypadków.

Afrykański Pomór Świń

 

Kontakt

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego

ul. Mickiewicza 3
15-213 Białystok

czk@bialystok.uw.gov.pl

tel.: 85 74 39 535,  fax: 85 73 22 492

Zapasowy adres e-mail: czkbialystok@wp.pl

Logo Regionalnego Systemu Ostrzegania

Logo numeru alarmowego 112

Wojewódzki Plan Zarządzania Kryzysowego